Fostul jucător al Generației de Aur a fotbalului românesc, Dan Petrescu (58 de ani) s-a retras o perioadă din fotbal din cauza unor probleme complicate de sănătate. Fostul tehnician al echipei CFR Cluj a traversat o perioadă de recuperare după problemele medicale care l-au ținut departe de fotbal o vreme, însă în prezent apropiații săi susțîn că evoluția lui este una foarte bună și ar putea să revină în curând la antrenamente.
Florin Prunea, mărturisiri emoționante despre întâlnirea recentă cu Dan Petrescu: „Mi-au dat lacrimile! L-am luat în brațe!”
După o perioadă în care Dan Petrescu a stat departe de ochii publicului, Florin Prunea a dezvăluit că l-a întâlnit recent într-un restaurant. Fostul portar a mărturisit că revederea cu unul dintre foștii săi colegi din generația de aur a fost atât de emoționantă, încât nu și-a putut stăpâni lacrimile.
Citește și: Dan Petrescu, operat de urgență! ”Au apărut niște complicații!” Cum se simte acesta în prezent
„M-am întâlnit cu cineva, nu cred că se supără pe mine dacă spun. Nici nu-ți trece prin cap cu cine m-am întâlnit! Ca să-ți dau un indiciu, mi-au dat lacrimile! L-am luat în brațe, jur că mi-au dat lacrimile.
Emoție multă.
Așa de bine mi-a părut că l-am văzut, că nu l-am văzut de mult. […] Eram cu spatele, eram la cârciumă și îmi spune prietenul cu care eram eu: «vezi că vine Petrescu». Când mă întorc, era chiar în stânga, lângă masă mea. Când m-am întors și l-am văzut, i-am sărit în brațe, pe cuvântul meu de onoare. Am început să plâng, fratello! Arată bine, bine”,
Chiar dacă se află încă în perioada de recuperare și urmează tratament, Dan Petrescu nu s-a detașat de marea lui pasiune pentru fotbal. Florin Prunea a mărturisit că fostul antrenor al CFR Cluj s-a așezat la o masă pe terasă respectivă și analiză meciuri.
„Șțiți, mă, ce a făcut? Am stat puțîn de vorbă cu el și după aceea s-a dus la masă. Ghici ce făcea el la masă? A deschis ditamai tabletă și se uită la fotbal. Și-i zic: «băi, dar tu eșți sănătos la cap?»/ «Păi ce vrei să fac?». Cred că era cu fiica să și cu încă doi prieteni. Este bine fizic, foarte bine. Mi-a zis că pleacă pe afară, că mai are puțîn din tratament”, a
mai adăugat Florin Prunea.