Astăzi, 22 iunie, un tunel de metrou de pe Magistrala M4 a fost afectat în timpul unor lucrări de interconectare cu viitoarea Magistrală M6.

Incidentul a avut loc pe traseul Magistralei M4, în apropierea stației 1 Mai, acolo unde în prezent se desfășoară lucrări de interconectare cu viitoarea Magistrală M6.

Imagini cu tunelul prăbușit la metroul din București

La scurtă vreme de la cumplitul incident, a apărut o filmare în mediul online care surprinde momentul în care o bucată de beton s-ar fi desprins și ar fi căzut pe zona șinelor de metrou. Imaginile, publicate într-un videoclip pe YouTube, au atras atenția internauților, mai ales din cauza contextului în care au avut loc lucrările.

Potrivit informațiilor apărute în presă, în zona respectivă s-ar fi infiltrat apă, ceea ce ar fi contribuit la apariția problemelor tehnice. Incidentul a necesitat intervenția echipelor specializate și a dus temporar la modificarea circulației trenurilor pe Magistrala 4.

Citește și: Prețul biletului de metrou nu va mai crește de la 5 la 7 lei. Ministrul interminar al Transporturilor și Infrastructurii, Radu Miruță a anulat majorarea

Potrivit a1.ro, incidentul s-a produs în apropierea stației de metrou 1 Mai, unde se desfășoară ample lucrări pentru legătura dintre Magistrala 4 și viitoarea Magistrală 6. Din cauza problemei apărute, circulația trenurilor a fost oprită temporar între stațiile 1 Mai și Jiului, începând cu ora 13:20.

Circulația trenurilor a fost afectată temporar

Metrorex a anunțat că trenurile au circulat temporar doar pe anumite segmente ale magistralei: Gara de Nord 2 – 1 Mai, tur-retur; Jiului – Străulești, tur-retur. De asemenea, compania a subliniat că informațiile au fost transmise călătorilor și în stații, prin intermediul sistemelor de sonorizare, iar echipele tehnice au intervenit pentru remedierea situației.

Citește și: VIDEO Extinderea Magistralei 6 de metrou către Aeroportul Otopeni: Lucrările avansează încet

Citește și: VIDEO Extinderea Magistralei 6 de metrou către Aeroportul Otopeni: Lucrările avansează încet

Ulterior, Metrorex a revenit cu o actualizare pe pagină oficială de Facebook și a anunțat reluarea circulației în condiții normale.
De la ora 14:12, circulația trenurilor pe Magistrala 4 a fost reluată în condiții normale. Reprezentanții Metrorex și-au cerut scuze călătorilor pentru disconfortul creat și au precizat că prioritatea a fost siguranța pasagerilor, precum și remedierea rapidă a problemei apărute în zona lucrărilor.