Polițiștii au tras focuri de avertisment pentru a prinde un bărbat de 22 de ani care și-a înjunghiat tatăl. Incidentul a avut loc marți dimineață în Sectorul 2 al Capitalei și s-a produs în jurul orei 07:15. Locatarii au sunat la 112 și au sesizat că un bărbat prezintă o plagă injunghiată.

Un tânăr de 22 de ani și-a înjunghiat tatăl, iar a apoi a amenințat polițiștii

Din primele verificări, s-a constatat că bărbatul și-ar fi agresat tatăl cu două obiecte tăietoare-înțepătoare și i-a provocat leziuni la nivelul gâtului și capului.

„În momentul intervenției, polițiștii au procedat la somarea repetată a agresorului pentru a renunța la cele două obiecte tăietoare-înțepătoare pe care le avea asupra sa. Bărbatul, în vârstă de 22 de ani, manifesta un comportament agitat și necooperant, continuând să adreseze amenințări și să reprezinte un pericol pentru persoanele din jur, inclusiv pentru polițiști.”

, a transmis Poliția Capitalei.

Citește și: Ciprian Verdeș, polițistul din Piatra-Neamț ucis de propriul fiu, a fost înmormântat. Rude și colegi i-au adus un ultim omagiu! Iată ce mesaj a transmis primarul

Polițiștii au utilizat inițial spray iritant-lacrimogen, însă bărbatul a continuat să îi amenințe

Agenții de poliție au utilizat inițial spray iritant-lacrimogen, însă bărbatul a continuat să îi amenințe.

„Având în vedere riscul ridicat și refuzul bărbatului de a se conforma dispozițiilor legale, polițiștii au făcut ulterior uz de armamentul din dotare, în condițiile prevăzute de lege, pentru a-l soma și a-l determina să înceteze acțiunile periculoase”, a mai transmis Poliția Capitalei.

Citește și: Caz șocant în Mehedinți! O femeie și-a pierdut viața după ce a fost înjunghiată de propriul fiu. Vecinii susțin că agresiunile erau frecvente

Tatăl bărbatului a primit îngrijiri medicale la fața locului. Ulterior, a fost transportat la o unitate spitalicească. Vinovatul a fost condus la sediul subunității de poliție.