Fostul jucător al Generației de Aur a fotbalului românesc, Dan Petrescu (58 de ani) s-a retras o perioadă din fotbal din cauza unor probleme complicate de sănătate. Fostul tehnician al echipei CFR Cluj a traversat o perioadă de recuperare după problemele medicale care l-au ținut departe de fotbal o vreme, însă în prezent apropiații săi susțîn că evoluția lui este una foarte bună și ar putea să revină în curând la antrenamente.

Recent, fostul antrenor al CFR Cluj s-a întâlnit cu Florin Prunea, iar momentul a fost unul încărcat de mari emoții.

Florin Prunea, mărturisiri emoționante despre întâlnirea recentă cu Dan Petrescu: „Mi-au dat lacrimile! L-am luat în brațe!”

După o perioadă în care Dan Petrescu a stat departe de ochii publicului, Florin Prunea a dezvăluit că l-a întâlnit recent într-un restaurant. Fostul portar a mărturisit că revederea cu unul dintre foștii săi colegi din generația de aur a fost atât de emoționantă, încât nu și-a putut stăpâni lacrimile.

Citește și: Dan Petrescu, operat de urgență! ”Au apărut niște complicații!” Cum se simte acesta în prezent

„M-am întâlnit cu cineva, nu cred că se supără pe mine dacă spun. Nici nu-ți trece prin cap cu cine m-am întâlnit! Ca să-ți dau un indiciu, mi-au dat lacrimile! L-am luat în brațe, jur că mi-au dat lacrimile.

Emoție multă.
Așa de bine mi-a părut că l-am văzut, că nu l-am văzut de mult. […] Eram cu spatele, eram la cârciumă și îmi spune prietenul cu care eram eu: «vezi că vine Petrescu». Când mă întorc, era chiar în stânga, lângă masă mea. Când m-am întors și l-am văzut, i-am sărit în brațe, pe cuvântul meu de onoare. Am început să plâng, fratello! Arată bine, bine”,
a povestit Florin Prunea, potrivit iamsport.ro

Chiar dacă se află încă în perioada de recuperare și urmează tratament, Dan Petrescu nu s-a detașat de marea lui pasiune pentru fotbal. Florin Prunea a mărturisit că fostul antrenor al CFR Cluj s-a așezat la o masă pe terasă respectivă și analiză meciuri.

Citește și: Noi vești despre Dan Petrescu, după problemele de sănătate. Când va putea reveni la activitatea sa profesională

„Șțiți, mă, ce a făcut? Am stat puțîn de vorbă cu el și după aceea s-a dus la masă. Ghici ce făcea el la masă? A deschis ditamai tabletă și se uită la fotbal. Și-i zic: «băi, dar tu eșți sănătos la cap?»/ «Păi ce vrei să fac?». Cred că era cu fiica să și cu încă doi prieteni. Este bine fizic, foarte bine. Mi-a zis că pleacă pe afară, că mai are puțîn din tratament”, a

mai adăugat Florin Prunea.