Diferența poate fi și de 100%, spun retailerii. Din comoditate ori lipsa timpului, oamenii se lasă păcăliți și pleacă acasă cu produsul cel mai scump.
Lipsa timpului sau comoditatea ne fac să fim tot mai atrași de produsele gata feliate, doar că în spatele lor se ascunde un preț mai mare pe kilogram față de prețul celor vândute la calup sau la vrac. De exemplu, în cazul acestui cașcaval, cel vrac se vinde cu 35 de lei kilogramul, în timp ce același produs feliat are un preț de aproximativ 52 de