Marți dimineată, o garnitură de metrou a fost retrasă din circulație, după ce a apărut o defecțiune tehnică la una dintre ușile de acces.

Pasagerii au fost evacuați în urma defecțiunii tehnice 

Incidentul s-a produs în jurul orei 8:39, pe linia 1, când au apărut probleme la o ușă de acces a trenului. Pasagerii au fost coborâți la peron, iar garnitura a fost retrasă la depou pentru verificări.

Metrorex a precizat că circulația a fost reluată fără probleme.

Citește și: Incident la metrou pe Magistrala 4. Circulaţia trenurilor a fost întreruptă mai bine de o oră între staţiile 1 Mai şi Jiului, după ce o bucată din tunel s-a prăbuşit

Luni după-amiază, circulația metroului a fost întreruptă pe segmentul 1 Mai- Jiului, după ce o bucată din partea superioară a unui tunel s-a prăbușit pe șine.

Citește și: VIDEO Extinderea Magistralei 6 de metrou către Aeroportul Otopeni: Lucrările avansează încet

De asemenea, conform Digi24, în urmă cu mai puțin de două săptămâni, la stația Piața Iancului, a fost semnalată o degajare de fum pe peron, provocată de un incendiu la un conductor electric din tunel, ceea ce a dus la evacuarea călătorilor.