După o absență semnificativă de pe terenul de tenis, Simona Halep a juca în cadrul turneului Miami Open, iar viitorul arată foarte bine pentru Simona Halep, care a fost invitată deja la următorul tuneru în cadrul căruia va performa pe terenul de tenis. Este vorba despre turneul de la Madrid, care va începe chiar luna aceasta. Turneul de la Madrid se va desfășura în perioada 23 aprilie- 5 mai și pune la bătaie recompense foarte importante, în valoare de 8.700.000

de dolari.

Simona Halep le-a mulțumit organizatorilor turneului de la Madrid pentru wildcard-ul pe care l-a primit și a transmis faptul că va participa la competiția din Spania.

„Muchas gracias (n.r. mulțumesc mult) turneului de la Madrid pentru wildcard! Turneul a fost mereu unul special pentru mine. Am multe amintiri plăcute și abia aștept să îmi fac unele noi.

Ne vedem în curând!”
, a scris Simona Halep pe contul rețelele de socializare.

Simona Halep a reintrat în clasamentul WTA

În urma celor 10 puncte pe care le-a obținut la turneul Miami Open, Simona Halep a reintrat în clasamentul WTA. În prezent, campioana se află pe locul 1143. Sportiva se poziționează în acest moment cu câteva locuri mai jos în clasament în comparație cu ultima dată când a fost prezentă în WTA, la data de 28 august 2023.

La acea vreme, campioana se afla pe locul 1138.